Боротьба і муки. Польські громадяни під час Другої світової війни

13
Відкриття виставки „Боротьба і муки. Польські громадяни під час Другої світової війни”

1 вересня 2019 р., у 80-річницю початку Другої світової війни, представники нашої організації завітали до Музею історії Києва, щоб взяти участь у відкритті виставки „Боротьба і муки. Польські громадяни під час Другої світової війни”.

Рівно 80 років тому, 1 вересня 1939 р., гітлерівська Німеччина вторглася в суверенну Польщу. Через 17 днів після нацистської агресії польський державний кордон перетнули зі сходу війська Червоної Армії. Так, з майже одночасного нападу на Польщу двох тоталітарних монстрів – гітлерівської Німеччини і сталінського СРСР, розпочалася Друга світова. Їй передувало підписання в серпні 1939 року таємного протоколу про переділ Європи між Сталіним та Гітлером.

Ті трагічні події, як зазначив під час відкриття виставки пан Бартош Ціхоцький Bartosz Cichocki – Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні, мали місце внаслідок грубого порушення міжнародних угод про ненапад і союзницьку підтримку. Саме тому нині пріоритетною темою для Польщі є дотримання міжнародного права і рішучий спротив застосуванню сили в міжнародних відносинах. А це особливо актуально щодо ситуації, в якій опинилася нині Україна.

Був на виставці й надзвичайно хвилюючий момент, коли пані Надія Слєсарєва Надежда Слесарева – голова правління ГО ЖЦ „Надія” підійшла до стенду з фотографіями зруйнованої Варшави. Адже одразу після закінчення війни у 1945 р. разом з рідними тіткою й дядьком, які після сталінських репресій батьків Надії стали її прийомними мамою й татом, дівчинка мешкала під Варшавою і навчалася у варшавській гімназії ім. Юліуша Словацького. Вона на все життя запам’ятала голодне, вщент зруйноване місто. А, повертаючись до нього вже дорослою, завжди дивувалася, скільки ентузіазму, праці й жертовності виявили поляки, відбудувавши свою столицю, яка знову стала квітучою і прекрасною.

Виставка, підготовлена Музеєм Другої світової війни в Гданську, розгорнулася водночас у 62 країнах світу. В Україні вона демонструється за сприяння Міністерства закордонних справ Польщі і Польський Інститут у Києві / Instytut Polski w Kijowie.