ІСТОРІЯ З ПЕРШИХ ВУСТ

220
ІСТОРІЯ З ПЕРШИХ ВУСТ

17 лютого 2017 р. літні учасники нашого проекту завітали в гості до одинадцятикласників Скандинавської гімназії в Дарницькому районі м. Києва. Тут відбулася чергова зустріч з циклу «Діти двох воєн». Свідки Другої світової, колишні малолітні в’язні нацизму, поділилися з учнями споминами про те, що пережили у свої дитячі та юнацькі роки.

Надія Іванівна Слєсарєва згадала про реалії воєнної дійсності в місті Дніпрі, коли людське життя щохвилини перебувало на межі зі смертю, про щоденну боротьбу з небезпеками і голодом, про випробування юних остарбайтерів, які не завершилися й після війни. З розповіді Віктора Григоровича Сосова школярі довідалися про те, як виглядало життя в окупованому Києві, як молоді люди намагалися уникнути відправки на примусові роботи до Німеччини, з якими труднощами довелося зустрітись, опинившись на чужині. А Ніса Олександрівна Раднянко представила свої спогади і роздуми про далеку Другу світову та сьогоднішню гібридну війну на сході України у віршованій формі. Це був своєрідний місток між поколіннями, між двома війнами і стражданнями, які випали на долю дітей та матерів колись і нині, між героїчним минулим і сьогоднішнім прагненням перемоги.

Виховний ефект від подібних зустрічей, як зазначила викладач історії Інна Миколаївна Фурсова, важко переоцінити, адже спілкування учнів з живими свідками Другої світової – нині велика рідкість.

Людмила Слєсарєва,
керівник проекту ЖЦ „Надія”
(фото автора)