БЛОКПОСТ ПАМ’ЯТІ. ДАРНИЦЯ. ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ В КИЇВСЬКІЙ ГІМНАЗІЇ № 290

31

4 квітня 2018 р. в Київській гімназії № 290 відбулася знаменна подія. Тут відкрилася виставка-музей «Блокпост пам’яті. Дарниця. Війна, якої немає, 2014 – …». Вона присвячена світлій пам’яті українських бійців, які загинули в ході російсько-української війни, що вже четвертий рік поспіль точиться на Сході України. Серед полеглих героїв – 34 дарничанина. Їхні фото представлені на Стіні пам’яті з промовистою назвою «Дарниця пам’ятає». Тут, у просторому фойє школи, організаторам виставки-музею вдалося відтворити блокпост у натуральну величину. З усіх боків він оточений фотокомпозиціями та вітринами з портретами й особистими речами загиблих воїнів. Познайомитися з їхніми біографіями можна, читаючи супровідні надписи біля вітрин, а також – підійшовши до електронного термінала, з’єднаного з сайтом «Книги пам’яті полеглих за Україну». Станом на 30 січня 2018 р. в неї занесено імена 3815 українських героїв.

У відкритті виставки-музею взяли участь рідні й близькі загиблих бійців, їхні побратими – учасники АТО, школярі та вчителі району, представники влади, депутати та громадські активісти, в числі яких були й члени ГО Жіночий центр «Надія». Ці літні люди родом з дитинства, понівеченого Другою світовою війною, з особливим болем сприймають кожну звістку про жертви нової війни. Ось що написала в книзі відгуків щойно відкритої виставки учасниця нашого проекту Марія Пилипівна Луніна:
«Ми, в’язні фашистських концтаборів, що вижили з фашистського рабства, не думали і не гадали, що в ХХІ столітті почнеться інший фашизм – «Російський» фашизм… Кров до крові браття, щоб вбивали український народ: братів, сестер, батьків, матерів… Та де ж взялася така злість? Схаменіться, пане Путін… Кінчай війну – із звіра стань знову Людиною. В’язень фашизму – народжена 12 листопада 1942 р. у фашистській неволі Луніна Марія Пилипівна. P.S. Гімназії № 290 вдячна за виставку – без сліз дивитися неможливо».

І, справді, під час знайомства з експозицією сльози навертаються на очі в багатьох. Мабуть тому, що її підготували ті, хто повертає сім’ям тіла загиблих героїв, – пошуковці з об’єднання «Цитадель». І артефакти, представлені на виставці, привезені ними з випаленої війною території. Є тут і прошитий кулями прапор нескорених, який українські бійці винесли з іловайського пекла. Виставка працюватиме до 31 травня, а екскурсоводами на ній по черзі будуть учні з різних шкіл Дарниці. Важко переоцінити виховне значення цієї патріотичної ініціативи.

Людмила Слєсарєва,
керівник проектів ГО ЖЦ “НАДІЯ”
(фото автора)